Akıllı Dolgu Uygulamaları

Akıllı Dolgu Uygulamaları - Doç. Dr. Yasin Peker

Akıllı dolgu uygulamaları her geçen gün daha çok uygulanan popüler uygulamalardandır. Yaşlanma ile derinin temel yapı taşlarından olan kollagen miktarı azalır. Elastin lifleri sertleşir.  Buna bağlı  derinin esnekliği ve sıkılığı azalır. İnce ve derin kırışıklıklar, gülerken ortaya çıkan çizgiler, deride sarkma, yanaklarda aşağı doğru sarkma görülür. Fiziksel bu değişiklikleri geri döndürebilmek için kollagen üretimini artırmamız gerekir. Akıllı dolgu uygulamaları kollagen üretimini artıran uygulamaların başında yer alır.

Akıllı Dolgu Nedir?

Akıllı dolgu yeni nesil, biyo-uyumlu   kollagen uyarıcılardandır. İçeriğindeki ana etkin madde polikapronolakton (PCL) dur. Dolgu karışımın %70 i ise taşıyıcı ve hacim kaplayıcı karboksimetil sellüloz (CMC) dur. Dolgunluk hissini veren CMC işlemden 1 ay sonra eriyerek yok olur. PCL ise 1-4 yıl kollagen üretimini uyarır.

PCL etkisi ile vücudumuzdaki en yaygın olan kollagen tipi Tip I kollagen üretilir. Diğer kollagen uyarıcı dolgu maddeleri ise Tip III kollagen üretimini uyarır. Akıllı dolguyu diğer dolgulardan ayıran en önemli özelliklerdendir.

Akıllı Dolgu Nasıl Uygulanır?

Dolgu deri altına ufak enjeksiyonlar ile uygulanır. Uygulama öncesi deriye sürülen ağrı kesici krem sayesinde işlem sırasında ağrı hissedilmez.

Akıllı Dolgu Hangi Bölgeler Uygulanabilir?

Yüzde dudak ve gözaltı hariç tüm bölgelere, ellere uygulanabilir. Kırışıkların giderilmesi ve hacim kazandırma amacıyla rahatlıkla kullanılır.

Diğer Dolgulardan Farkı Nedir?

Ellanse Akıllı Dolgu, cildin gereksinimlerini karşılayan, tamamen özelleştirilmiş kollagen üretimini tetikleyen dolgudur. Kalıcılık süresi 1-4 yıl olup hyalüronik asit dolgularından çok uzun sürelidir.

Canlı ve genç görünümü yeniden sağlamak için kollagene vücudun normal tepkisini kullanır. Tip I kollagen üretimini artırır.

İçinde toksik olabilecek maddeler içermez. Ellanse sürenin sonunda metabolik olarak tamamen parçalanarak yok olur. Hiç atık kalmaz.

Etkisi birinci aydan itibaren fark edilmeye başlasa da dördüncü aydan itibaren  daha  çok  fark edilir.  Fizyolojik yolları aktive ederek zamanla  hacim artışı sağlaması olumlu bir özelliğidir. Diğer dolgu tiplerine göre daha güvenlidir.