Boyun ve Gıdı Dolgusu

Boyun ve Gıdı Dolgusu - Doç. Dr. Yasin Peker

Yaş aldıkça boyun bölgesinde sarkma ve çizgilenmeler olur. Yağ dokusu esner ve aşağı doğru sarkar. Gıdı şişkin görünüm alır. Kişi daha kilolu ve yaşlı görünür.

Kimlere Yapılır?

Boyun bölgesinde sarkma çizgilenme olan kişilere uygulanan ağrısız bir yöntemdir. Cinsiyet farkı göstermediği için her iki cinse de başarı ile uygulanabilir

Boyun Dolgusu Nasıl Uygulanır?

Yatay oluşmuş çizgilere 2 cm aralıklarla enjeksiyon yöntemi ile dolgu maddesi uygulanır. Kollagen üretiminin artması ve derinin nemlenmesi ile çizgiler kaybolur. Kişi daha genç görünür.

Kalıcılığı Ne Kadardır?

Hyaluronik asit dolguların etkisi  8-12 ay etkisi sürer.

İşlem sonrası kişiler  bol su içilmeli, yüz kaslarını çok fazla hareket ettirmemeli, ağır spor yapılmamalı, mümkünse sırt üstü yatılmalıdır.

Boyun dolgusu, yatay oluşmuş kırışık bölgelere( çizgilere) 2 cm aralıklarla 10 dakika gibi kısa süren bir zaman aralığında enjeksiyon uygulaması yapılması işlemidir. Kolojen kaybı ve baş eğme hareketleri nedeniyle oluşan yatay çizgiler (kırışıklıklar) bu nem arttırıcı dolgularla oldukça gözle görülür şekilde etkili sonuçlara yardımcı olmaktadırlar.

Pek bilinmeyen bir durum ise boyun dersinin göz kapağımızdan sonra en ince deriye sahip olması olup erken dönemde gerekli bakım ve özene oldukça ihtiyaç duyduğudur. Boyundaki en önemli, deformasyonu oldukça dikkat çeken bölge olan gıdının da liposaction ve ozon terapi yöntemiyle çözümü sağlanmaktadır.

Deformasyonlar boyun bölgesinde sarkma ve çizgilenme halinde kendisini gösterir. Ayrıca, yağ dokusu esner ve aşağıya doğru sarkar. Gıdı ise bu süreçte şişkin bir görünüm halini alır. Bu görüntü kişileri olduğundan daha fazla kilolu ve yaşlı göstermektedir. Tüm bu problemin üstesinden ise boyun-gıdı dolgusu gelmektedir. Boyun-gıdı dolgusu son zamanlarda en fazla uygulanan işlemlerdendir. Oldukça kolay bir uygulama sonrasında tüm yaşlılık belirtileri yok edilir.

Boyun-gıdı dolgusu cinsiyet ayrımı yapılmadan herkese uygulanabilir. Oldukça popüler ve başarılı bir estetik yöntemdir. Ayrıca, işlem uzun süre etkisini koruyabilmektedir. Bu sayede kişiler uzun süre sarkma probleminden uzak kalmaktadır.

BOYUN – GIDI DOLGUSU NASIL YAPILIR?

Yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıkları gidermek için dolgu işlemine başvurulur. Bu işlem sarkmaların toparlanması sağlamaktadır. Böylelikle boyun ve gıdı bölgesinde yer alan problemler giderilmiş olur. Genellikle estetik ve plastik cerrahi kapsamında dolgu işlemleri yürütülmektedir.

Dolgu işleminde kişilere lokal anestezi uygulaması yapılır. Böylelikle kişiler işlemleri acısız ve ağrısız şekilde geçirebilirler. Boyun ve gıdı dolgusu işlemi oldukça kısa sürer. Yaklaşık olarak 30 dakikalık bir süreçte sonlanır. Ayrıca, müdahale sırasında kişilere germe yöntemi de uygulanabilir. Gıdı bölgesinde germe işlemi yapılarak, sarkmalar yok edilir. Bu işlemle beraber liposuction uygulaması da yapılabilir.

Operasyonların iyileşme süresi oldukça kısa sürmektedir. Bu sayede kişiler istedikleri zaman sosyal hayatlarına geri dönebilmektedir. Ayrıca, operasyonda herhangi bir kesi uygulaması da yapılmaz. Bu sayede boyun ve gıdı bölgesinde bir operasyon izi görülmeyecektir. Boyun gıdı dolgusu oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Kişilerin bu uygulamadan memnun kalması operasyonun popülerliğini de artırmıştır.

Boyun gıdı dolgusu sonrasında boyun kısmındaki kırışıklıklar giderilir. Özellikle yaşlılık izleri dolgu sayesinde yok edilmektedir. Şişkin duran gıdı ise daha düz bir hal alır. Gözle görülen etki sonrasında kişiler 10 yaş kadar genç görünmektedir. Kırışıklık izleri pürüzsüz hale gelerek, sağlıklı bir cilt elde edilir.

Dolgu işlemi sayesinde kişiler daha genç bir görünüm kazanabilir. Gıdı sorununda kişiler daha zayıf görülmektedir. Çünkü, zamanla kişilerde gıdı problemi ortaya çıkar. Bu problem kişiyi hem yaşlı hem de kilolu gösterir. Bunun nedeni ise gıdı bölgesindeki fazla dokunun sarkmasıdır. Boyun gıdı dolgusu sayesinde bu problem yok edilir.

Gıdı daha gergin bir hal alır. Böylelikle kişiler fazla kilolu görüntüden de uzaklaşmış olur. Boyun dolgusunun en büyük yararı kişilerin daha genç görünmesini sağlamaktır. Ayrıca, isteğe bağlı olarak yalnızca boyun bölgesine de uygulanabilir.

Dolgu İşlemi Tedavisi

Boyun gıdı dolgusu ameliyatsız işlem isteyen kişiler için idealdir. Özellikle estetik cerrahi ameliyatları için uygun olmayan kişilere uygulanır. Tamamen dolgu işlemine dayanan uygulama ameliyatsızdır. Bu sayede kişiler günlük hayatlarına istedikleri an dönebilirler. Boyun gıdı dolgusu radyofrekans enerjisi ile uygulanmaktadır. Dolgu işleminde kullanılan maddeler kırışıklıkları doldurur. Böylece kişilerin boyun kısmı daha düz bir hal alır.

Dolgu işlemi yalnızca boyun ve gıdı bölgesinde etkili olmaz. Ayrıca, yüzde görülen hacim eksikliklerini gidermektedir. Bu sayede kişiler boyun kısmından başlayarak yüze kadar gençleşmeyi hissederler. Dolgu maddeleri doğrudan derinin altına enjekte edilir. Dolgu maddeleri sayesinde kırışıklığa sahip olan alan dolgunlaştırılır.

Dolgu enjeksiyonu sayesinde gıdı problemi yok edilir. Gıdı probleminin yok edilmesiyle beraber çene kısmı ortaya çıkar. Bu işlem sayesinde çene hattı V şeklinde bir görünüm yakalar. Hem yüz hatları belirginleşir hem de kırışıklıklar yok edilir. Kısacası uygulama birden çok avantaja sahiptir. İsteğe göre çene bölgesinin boyutunda değişiklik de yapılabilir. Boyun gıdı dolgusu bu işlemler için en ideal yöntemlerden birisidir. Özellikle işlemin acısız olması kişilere büyük yarar sağlar.

BOYUN GIDI DOLGUSU KİMLERE UYGULANABİLİR?

Boyun bölgesindeki sarkmalar yalnızca yaşlılığın belirtileri değildir. Yani yaş sorunu gıdı probleminin tek belirleyicisi olamaz. Fazla kiloya bağlı olarak da bu problemler görülebilmektedir. Ayrıca, boyun ve gıdı bölgesindeki problemler cinsiyet ayırt etmez. Hem erkeklerde hem de kadınlarda bu tür sarkma problemlerine rastlanabilir. Çünkü bu problemler bölgesel yağlanma sonucunda oluşan problemlerdir. Bölgesel yağlanması fazla olan kişilerde gençlik yıllarında da sarkmalar görülebilir. Ayrıca, gıdı sorunu genetik bir özellik de taşımaktadır. Bu problemleri taşıyan herkese boyun gıdı dolgusu yapılabilir.

Boyun gıdı dolgusu sağlık açısından bir risk teşkil etmez. Bu sayede istenildiğinde acısız bir uygulama olarak yapılabilir. Bu problemleri yaşayan herkese dolgu işlemi rahatlıkla uygulanmaktadır. Özellikle, dolgu işlemi estetik bir ameliyat olmak istemeyen kişilerin tercihidir.

Dolgu işleminde yaş kriteri de çok aranmaz. 18 yaşını doldurmuş olan kişilere dolgu işlemi yapılabilmektedir. Ağrısız bir uygulama olduğundan dolayı kişilerin birinci tercihleri arasındadır.