Mezotoksin

Mezotoksin - Doç. Dr. Yasin Peker

Mezotoksin (mezobotoks) son yıllarda sanatçı ve sunucular tarafından tercih edilen bir yöntemdir. Mimikleri bozmadan yüze doğal ve canlı görünüm vermek amacı ile son zamanlarda daha fazla ön plana çıkmaktadır. Sanatçı botoksu, ünlü botoksu olarak da adlandırılan bu yöntemde toksin klasik yeri olan kas içine değil deri altına verilir. Mimikler kaybolmadan çizgilerde incelme ortaya çıkar.

Mezotoksin Nedir?

Hyalüronik asit ile birlikte vitamin, mineral, peptidler içeren özel mezoterapi ürünlerine çok az miktarda toksin eklendikten sonra  deri atına verilerek yapılan tedavi şeklidir. Hyaluronik asit deriyi nemlendirir. Vitamin ve diğer maddeler kollagen uyarımını yapar ve deride sıkılaşmayı sağlar. Toksin ise çizgileri inceltir. Mezoterapi ile toksinin güçlü etkisi bir arada elde edilir.

Mezobotoksun en belirgin etkileri pürüzsüz bir cilt, daha sıkı gözenekler, yüz kaslarının hareket yeteneğini korumak ve donuk bir ifade oluşturmadan, ışıl ışıl parlayan doğal bir görünüm oluşturmaktır.

Mezotoksin Nerelere Uygulanabilir?

Yüz, boyun, dekolte bölgesi başta olmak üzere bacak, kol içlerine de dahil bir çok bölgeye uygulanabilir. Özellikle doğallığını kaybetmeden cildini yenilemek, daha genç görünmeyi arzulayan için idealdir.

Uygulama Şekli Nasıldır?

Deriye anestetik kremler sürdükten sonra çok ince iğne uçları ile deri altına uygulanır. Ağrı genellikle hissedilmez. Etkisi 3. günden sonra görülmeye başlar. Birinci haftadan sonra daha belirginleşir. 4-6 ay süren istenen etki işlemin yenilenmesi ile uzatılabilir.