Gençlik Aşısı

Gençlik Aşısı - Doç. Dr. Yasin Peker

Gençlik aşısı, yaşlanmayla mücadelede en etkili yöntemlerdendir. Yaşlanma sürecini yavaşlatır ve yaşlanma ile bozulan yapıyı tekrar düzenler. Bu amaçla, hyaluronik asit, vitamin, aminoasit, peptid ve nükleotitlerden oluşan kokteyl şeklindeki karışım deriye verilerek derinin ihtiyacı olan maddeler karşılanır. Derinin nem ihtiyacı giderilir ve deride onarım başlar. Kollagen sentezi uyarılarak deri daha canlı, parlak, taze görünüm kazanır. Deri elastikiyeti geri gelir.

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Uygulama öncesi deriye sürülen anestezik krem ve  ‘hayalet iğne’ adı verilen  çok çok ince iğne uçları ile  uygulandığında acı yok denecek düzeye iner.

Gençlik Aşısı Kimlere Hangi Sıklıkta Uygulanır?

Gençlik aşısı 20 yaşından sonra her yaş grubuna uygulanabilir. Derinin kendi moleküllerini içerdiği için alerji yapmaz.

Cildin durumuna bağlı olmakla birlikte genellikle 2 hafta arayla 2-3 seans uygulanır. Bilinen komplikasyonu yoktur.

Gençlik Aşısının Etkisi Ne Zaman Fark Edilir?

İkinci günden itibaren ciltte nemlenme, canlanma etkisi hissedilir. İki hafta sonra kırışıklık ve sarkmalarda azalma, lekelerde azalma başlar.

Gençlik Aşısı Kimlere Ne Sıklıkla Uygulanır?
Gençlik aşısı, 20 yaşından itibaren ve tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Cildin kendi molekül yapısında olduğu için hiçbir reaksiyona neden olmaz, alerji riski yoktur.
Tedavi protokolü cildin durumuna bağlı olmakla birlikte, genelde 2 hafta aralarla 2 veya 3 enjeksiyon şeklindedir. Yılda 2 kez tekrarlanması etkisinin uzun süre korunmasını sağlar.

Sonuçlar Ne Zaman Ortaya Çıkar ve Ne Gibi Sonuçlar Beklenir?

Gençlik aşısı uygulaması sonrası 2.günden itibaren ciltteki nemlenmenin arttığı hissedilir ve belirgin derecede canlılık ve parlaklık görülmeye başlar. 2 hafta sonra ise kırışıklık ve sarkmalarda azalma, lekelerde hafifleme görülür.

Gençlik Aşısı Güvenli Midir, Uygulamanın Yan Etkileri Var Mıdır?

Hyalüronik asit, vücutta doğal olarak bulunan bir madde olduğundan hiçbir yan etkisi yoktur ancak enjeksiyonlara bağlı çok ufak kızarıklık, eritem vs. gözlenebilir. Bu hafif yan etkiler uygulama sonrası kısa bir süre içinde gerileme gösterecektir.